Gå til indhold

Mulighed for omgåelse af momsreglerne lukket

I dag har et flertal i Folketinget vedtaget regeringens lovforslag, som lukker for muligheden for at omgå momsreglerne. Hidtil har udgivere af dansksprogede magasiner kunnet sende magasinet ud af EU, fået det trykt og sendt det tilbage igen til danske abonnenter. På den måde kunne dansk moms undgås. Den omgåelsesmulighed er nu lukket. Sigtet med loven er at skabe lige konkurrencevilkår for danske trykkerivirksomheder i forhold til trykkerivirksomheder uden for EU.

I dag har Folketinget tredjebehandlet og vedtaget lovforslag om indførsel af importmoms på dansksprogede magasiner, som trykkes i lande uden for EU og efterfølgende sendes til Danmark.

”Jeg er rigtig glad for, at det lykkedes i dag at få vedtaget forslaget. Det er ikke i orden, at virksomheder tænker så konsekvent i, hvordan de kan omgå momsreglerne. Det hul har den tidligere regering forsøgt at lukke, uden det lykkedes helt. Nu lykkedes det for alvor,” siger skatteminister Benny Engelbrecht.

Loven indfører moms på dansksprogede magasiner, som er trykt i lande uden for EU og efterfølgende sælges til danske abonnenter. Der betales allerede i dag moms af magasiner, der er trykt inden for EU. Loven ophæver dermed den konkurrencefordel, således at momsreglerne ikke er bestemmende for, om et dansksproget magasin trykkes inden for eller uden for EU.

”Som momsreglerne har været hidtil, har vi givet indirekte støtte til trykkerivirksomheder uden for EU. Det giver absolut ingen mening for mig. Tværtimod. Det giver ulige konkurrencevilkår i forhold til danske trykkerier, som gerne vil bidrage til fællesskabet ved at betale moms. Med lovforslagets vedtagelse har vi derfor sikret lige konkurrencevilkår på det dansksprogede magasinmarked. Alt andet er unfair,” siger skatteminister Benny Engelbrecht.

Det skønnes, at loven vil medføre et umiddelbart merprovenu på ca. 40 mio. kr. årligt efter tilbageløb og adfærd.

Lovforslaget ventes at træde i kraft 1. juli 2015.

Loven blev vedtaget med stemmer fra regeringen, Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten.