Gå til indhold

Nyt initiativ sparer besværlige papirgange ved kreditvurdering

Det nye initiativ eSKATdata gør det muligt for banken at hente årsopgørelser og lønsedler til brug for kreditvurdering direkte i SKATs systemer. Det sparer tid både for borgeren, banken og hos SKAT.

At blive kreditvurderet i en bank har normalt krævet, at man som bankkunde selv skulle medbringe sin seneste årsopgørelse og sine tre seneste lønsedler, for at dokumentere sine indtægts- og formueforhold. Det gør et nyt initiativ fra SKAT nu op med.

Løsningen eSKATdata gør det muligt for banken at hente de relevante dokumenter elektronisk hos SKAT. Kunden skal blot give sit samtykke via NemID i sin netbank.

I penge- og realkreditinstituttet spares den tid, som tidligere har været brugt til korrespondance med kunden og indtastning af data. Kunden selv slipper for at skulle bruge tid på at finde og sende de relevante dokumenter. Og hos SKAT sørger løsningen derfor også for mindre belastning af telefonsluserne.

Skatteministeren er åben for at udvide ordningen, så banker og realkreditinstitutter kan bruge den mere generelt i deres rådgivning af kunderne:

"Det, mener jeg, giver god mening, fordi det vil forbedre rådgivningen på mange områder, eksempelvis i forbindelse med pensionsplanlægning. Men det er vigtigt at understrege, at ingen oplysninger vil blive udleveret uden kundens samtykke, og det skal ske i streng respekt for persondataloven;" siger han til Politiken.

Med det nye kreditvurderingssystem er det nu også muligt for bankerne at se på årsopgørelsen, om kunderne har gæld til det offentlige, som de betaler renter af.

Og den oplysning er værdifuld, vurderer skatteministeren.

"At ens bank får adgang til data om restancer til det offentlige, tror jeg faktisk kan give bedre rådgivning. Det kan forhindre, at man som kunde gældsætter sig yderligere og på den måde kommer i økonomisk uføre. Og det er jo sådan set godt for både den enkelte og for samfundet," siger skatteministeren, der håber i de kommende år at kunne søsætte flere initiativer, der letter hverdagen for borgere og virksomheder.

eSKATdata er blevet igangsat som pilotprojekt i 2013 i et samarbejde mellem SKAT, Danske Bank og Finansrådet med positive resultater. Indtil videre har Danske Bank hentet data via systemet over 240.000 gange. I alt 34 penge- og realkreditinstitutter har tilmeldt sig ordningen, og de 24 har allerede taget systemet i brug.