Gå til indhold

Regeringen kompenserer kommuner for at sikre indtægterne fra grundskylden

Regeringen og KL har aftalt at videreføre kompensationsaftalen, så kommuner med lavere indtægter fra grundskyld end forventet kompenseres til og med 2028. I 2027 udgør tilskuddet 1 mia. kr.

Regeringen og KL har i forbindelse med Aftale om kommunernes økonomi for 2027 aftalt, at kommunerne får mere stabile rammer for ejendomsskatterne, og at den kompensationsaftale, der blev aftalt ØA26, fortsat gælder.

Med videreførelsen kompenseres kommuner, hvor lofterne over grundskyldspromillerne utilsigtet reducerer provenuet fra grundskyld, for en andel af mindreprovenuet til og med 2028.

”Kommunerne skal ikke lide under de utilsigtede konsekvenser for kommunerne af de nye regler om grundskyld. Derfor har vi efter god dialog med KL besluttet at videreføre kompensationsordningen, så vi kan sikre større stabilitet og forudsigelighed i de kommende år,” siger skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt.

Med ejendomsskatteloven er der fastsat lofter over grundskyldspromillerne. Lofterne er fastsat på baggrund af en prognose for de nye ejendomsvurderinger. En opdateret prognose viser imidlertid, at lofterne over grundskyldspromillerne i en række kommuner utilsigtet reducerer grundskyldsprovenuet. Regeringen vil yde de berørte kommuner et tilskud i 2027 og 2028, der kompenserer for en andel af mindreprovenuet.

Andelen er fastsat som den del af den skønnede reduktion i grundskyldsprovenuet, der overstiger 0,1 pct. af kommunens udskrivningsgrundlag. Kompensationen kan dog ikke overstige 100 mio. kr. Ordningen indebærer ekstraordinært ekstra statslig finansiering.

Kompensationen udgør 1 mia. kr. i 2027.

I alt kompenseres 58 kommuner i 2027, der utilsigtet står til at få reduceret deres grundskyldsprovenu, og som ikke har mulighed for selv at hæve promillerne, jf. tabel 1.

Pressekontakt:

Skatte- og Vækstministeriets pressefunktion:

Tlf. 72 22 23 24

E-mail: presse@skm.dk