Gå til indhold

Engel-Schmidt: Uacceptabelt med fejl i 23 ud 24 kiosker

Stor kontrolaktion afslører brud på fødevareregler, arbejdsmiljø og skatteforhold i 23 ud af 24 kontrollerede kiosker på Sjælland.

Gamle fødevarer, farlige arbejdsmiljøforhold, tegn på ulovlig indkvartering i baglokaler og mistanke om sort økonomi.

Der var rigeligt at komme efter, da 76 kontrolmedarbejdere fra Skattestyrelsen, Fødevarestyrelsen, Erhvervsstyrelsen, Arbejdstilsynet og politiet rykkede ud til en koordineret kontrolaktion i 11 sjællandske byer den 10. juni 2026. Kontrollen viste således, at der var problemer, fejl og ulovligheder af varierende grad i 23 af de 24 kiosker, der fik besøg. Flere steder blev der bl.a. fundet gamle fødevarer, ulovlige varer, som for eksempel nikotinprodukter, mangelfuld hygiejne, farlige arbejdsforhold, mens der i flere tilfælde også var tegn på sort økonomi.

Fødevarestyrelsen beslaglagde spiritus og fødevarer, der ikke måtte sælges, og afgav indskærpelser for blandt andet manglende sporbarhed, dårlig rengøring og salg af gamle varer. Arbejdstilsynet udstedte strakspåbud og påbud for ulovlig rygning indendørs, manglende APV’er og risiko for ulykker. I tre kiosker fandt myndighederne desuden senge, tandbørster og personlige ejendele, som indikerede ulovlig indkvartering i baglokalerne.

“Det er jo fuldstændig grotesk, at snyd og svindel sker i så stort et omfang ude i kioskerne. Det er jo at spille hasard med danskernes sundhed, og så sætter det i øvrigt konkurrencevilkårene over styr for alle dem, som ikke snyder. Så det her skal stoppes, og derfor fortsætter Skattestyrelsen også med de her kontroller,” siger skatte- og vækstminister Jakob Engel‑Schmidt.

Skattestyrelsen følger op i en række kiosker i forhold til digital salgsregistrering, digital logbog og regnskabsforhold. Der blev også udskrevet afgiftsopkrævninger, og flere steder traf styrelsen personer i arbejde, som enten modtog offentlige ydelser eller slet ikke var registreret som ansatte.

Erhvervsstyrelsen beslaglagde ulovlige nikotinprodukter og fandt flere tilfælde af manglende registreringer og markedsføringsforbud.

“Når enkelte vælger at skære hjørner – eller helt save dem af – så rammer det både forbrugerne og de mange, der driver en ordentlig forretning. Derfor kommer vi til at fortsætte de her kontroller, ” siger skatte og vækstministeren.

Pressekontakt:
Skatte- og Vækstministeriets pressefunktion:
Tlf. 72 22 23 24
E-mail: presse@skm.dk

Det fandt myndighederne i kioskerne på Sjælland

Ved den store myndighedsaktion mod kiosker i Slagelse, Korsør, Næstved, Roskilde, Greve, Køge, Brøndby, Taastrup, Søborg, Hillerød og Lyngby onsdag den 10. juni 2026 blev der blandt andet opdaget og afsløret følgende:

  • Skattestyrelsen følger op i 21 af de kontrollerede kiosker i forhold til mistanke om sort økonomi. Blandt andet vil der i 21 af butikkerne blive fulgt op på lovkrav om digital salgsregistrering – dvs. kioskens elektroniske registrering af dens salg. I 15 af butikkerne vil der blive varslet pålæg af daglig registrering af bl.a. ansattes møde- og gåtider. I fire af butikkerne vil der desuden blive foretaget opfølgende regnskabskontrol. Skattestyrelsen udskrev også 12 afgiftsopkrævninger.

  • Skattestyrelsen mødte også syv personer i butikkerne, der modtager offentlige ydelser. Oplysninger vil blive delt med de udbetalende myndigheder, der skal undersøge, om de pågældende opfylder betingelserne for at være på offentlig ydelse. I flere kiosker blev der desuden truffet personer i arbejde, som slet ikke var registreret som ansatte.

  • Derudover fandt Skattestyrelsen 35.000 kr. i kontanter i én kiosk og oplysninger om ulovlige udlån på ca. 700.000 kr. til spillekunder i en kiosk.

  • Arbejdstilsynet har afgivet 17 reaktioner ifm. tilsynet – typisk strakspåbud og påbud ved overtrædelser af arbejdsmiljøreglerne. Især for ulovlig rygning indendørs i spillehaller, baglokaler og kontorer. For ulykkesrisiko – som løse gulve, snublefare og manglende orden – og for manglende APV’er, hvilket var meget udbredt.

  • I tre kiosker fandt Arbejdstilsynet og Skattestyrelsen også tegn på, at personer boede ulovligt i baglokalerne - som senge, tandbørster og personlige ejendele.

  • Fødevarestyrelsen beslaglagde under aktionen 107 flasker spiritus og 288 stk. fødevarer, som slik, chokolade og snacks. Styrelsen afgav også i forbindelse med aktionen 17 indskærpelser – blandt andet for rengøringsforhold, for gamle varer og for manglende sporbarhed.

  • Erhvervsstyrelsen beslaglagde mere end 380 ulovlige nikotinprodukter – såsom tobakssurrogater (nikotinposer) og elektroniske cigaretter.