Gå til indhold

Nye regler for toldmyndighedernes indgriben i forbindelse med varemærkeforfalskede og piratkopierede varer m.m.

I dag sendes et udkast til et lovforslag i høring, med ændringer, som er nødvendige i forbindelse med en ny EU-forordning

Det Europæiske Fællesskabs forordning om toldkontrol med varer, der krænker visse former for intellektuel ejendomsret, erstattes med en ny forordning (Rådets forordning nr. 1383/2003), der træder i kraft den 1. juli 2004.

Forordningen indeholder regler om toldmyndighedernes mulighed for at forhindre, at der kommer bl.a. varemærkeforfalskede og piratkopierede varer ind i Danmark.

Toldmyndighederne kan hjælpe erhvervslivet med at undgå, at de får unfair konkurrence fra personer/virksomheder, der importere og sælger varemærkeforfalskede varer (f.eks. sportstøj, reservedele til biler og fly, samt designertøj) og piratkopierede varer (f.eks. musik CD'ere, computerspil, film m.v.).

Både nu og efter den nye forordning kan en rettighedsindehaver (af f.eks. et varemærke) indgive en anmodning til toldmyndighederne om at gribe ind, hvis der er mistanke om, at der sker indførsel af varer, der f.eks. er varemærkeforfalskede, piratkopierede eller som krænker patent- og ophavsrettigheder.

Toldmyndighedernes indgriben består i at suspendere varernes frigivelse. 

Efter den nye forordning kan der ikke kræves at rettighedsindehaveren betaler gebyr eller stiller sikkerhed. Rettighedsindehaverne skal i stedet for erklære, at de vil indestå for ansvar overfor personer, der bliver berørt af toldmyndighedernes indgriben.

 

Yderligere information: Retschef Claus Bruun Johannesen 72 37 15 37.