Gå til indhold

Forslag til lov om ændring af lov om afgift af elektricitet

(Tilpasninger til engrosmodellen)

Lovforslaget er omfattet af energiaftalen af 22. marts 2012.

Lovforslaget skal ses i sammenhæng med forslaget om justering af engrosmodellen, hvormed engrosmodellen indføres. Sidstnævnte forslag fremsættes af klima-, energi- og bygningsministeren.

Indførelsen af engrosmodellen 1. marts 2016 sker med henblik på at fremme konkurrencen på elmarkedet.

Engrosmodellen indebærer, at forbrugerne kun vil modtage én samlet elregning. Al kontakt til elkunderne vil fremover varetages alene af elhandelsselskaberne.

Netselskaberne fortsætter med at være registrerede virksomheder efter elafgiftsloven og stå for opkrævningen af elafgifter. Netselskaberne fakturerer elafgifter til elhandelselskaberne.

Med lovforslaget om ændring af elafgiftsloven foreslås tilpasninger af elafgiftsloven til engrosmodellen.

Lovforslagets hovedelementer er:

  • Der indføres en værnsregel mod forudfakturering, hvorefter elhandelsselskaber ikke kan udfakturere afgift til momsregistrerede virksomheder, uden at afgiften forud er tilfaktureret handelsselskabet.
  • Nye regler om tilvejebringelse af oplysninger til brug for netselskabers fakturering af nedsatte elafgifter, herunder for elopvarmede helårsboliger.
  • Værnsregler mod elhandelselskabers fejl ved indmelding af særlig afgiftsstatus for kunder i datahubben, som drives af Energinet.dk.
  • Tilpasning af de almindelige regler for fakturering af elafgifter.
  • Tilpasning af afgiftsregler for visse erhvervsskibe i havne (landstrøm).

Engrosmodellen fører til ændringer i faktureringsmønsteret for elafgifter. Det ændrede faktureringsmønster vil medføre et engangstab af elafgifter for statskassen ved overgangen til engrosmodellen, som er skønnet til at have en værdi af ca. 1 mia. kr. i 2016.

Yderligere henvendelse: Specialkonsulent Rikke Kure Wendel, tlf. 7237 1251

Høring